مراحل دریافت جواز کسب

مراحل دریافت جواز کسب

دسته بندی: ثبت شرکت/مقالات

در این مقاله قصد داریم راجع به جواز کار و مراحل دریافت جواز کسب توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. تا انتهای مقاله با حق ایرانیان همراه باشید.

چرا به جواز کسب نیاز دارید؟

با رشد روز افزون جمعیت در هر کشوری نیاز های جدیدی روی کار می آید. ولی نیاز به کار برای تامین مخارج زندگی از ابتدای حیات بشر تا حالا یک قانون برای زنده ماندن محسوب می شود.

ایران هم از کشور هایی است در آن سال به سال تعداد زیادی از نیروی جوان وارد عرصه کسب و کار می شوند. بدیهی است که شروع هر کاری نیاز به جواز دارد.

اولین راه برای شروع کسب و کار اخذ جواز کسب می باشد. درصورت نداشتن پروانه کسب، کار شما غیر قانونی خواهد بود.  زیرا که طبق ماده 12 قانون نظام صنفی در صورتی که شخصی قصد راه اندازی کسب و کاری را داشته باشد باید جواز مربوط به زمینه فعالیت خود را دریافت کند.

اگر می خواهید با پروانه کسب خود، فعالیت های اقتصادی انجام دهید، نیاز به موارد خاصی دارید که توضیحات کامل آن در مقاله نحوه دریافت کد اقتصادی برای پروانه کسب در ایران بیان شده است.

جواز کسب موقت و دائم

جواز کسب به فرد اجازه دایر کردن واحد صنفی را می دهد. به محض اخذ جواز کسب می توانید کار خود را  آغاز کنید. شما می توانید با توجه به نوع نیاز خود درخواست جواز کسب دهید.

این جواز کسب به صورت موقت یا دائم برای شما صادر می شود. جواز کسب موقت تنها فقط یکبار به مدت یکسال صادر می شود. پس از مدت یکسال دوباره تمدید می شود.

بعد از پایان یک سال اعتبار پروانه‌های موقت، اتحادیه 30 روز به شما فرصت می دهد تا برای تبدیل پروانه موقت به دائم اقدام کنید. در این فرصت 30 روزه مسئول واحد باید مدارکی را ارائه و فرآیند دریافت پروانه کسب دائم را طی کند. در غیر این‌صورت پروانه آن واحد باطل شده و ادامه فعالیت آن غیر‌قانونی به‌حساب می‌آید.

اما مدت اعتبار جواز کسب دائم 5 سال می باشد و قابل تمدید نمی باشد. معمولا برای تمدید باید مجدد مدارک لازم ارائه شده و هزینه صدور پروانه پرداخت گردد.

بر این اساس در صورتی که شخصی بخواهد شغلی ایجاد کند باید قبل از سپردن هر گونه تعهد، اجاره، یا خرید برای اخذ مجوز لازم به اتحادیه صنف مربوطه مراجعه کند و درخواست کتبی خود را تحویل دهد.

مراحل دریافت جواز کسب - حق ایرانیان

چه مشاغلی باید جواز کسب دریافت کنند؟

کلیه اشخاص حقیقی که قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارند و قصد ثبت شرکت ندارند، باید جواز بگیرند.

واحد صنفی می تواند حقیقی یا حقوقی باشد که مشغول یکی از فعالیت های  صنفی است یا ممکن است در آن سرمایه گذاری کرده باشد. مشاغلی مانند آرایشگری، خیاطی، نانوایی و…مشاغلی هستند که از آنها با نام شغل آزاد یاد می شود.

به عبارت دیگر، تمام مشاغلی که در زمینه‌های تولید، تبدیل، خرید و فروش، توزیع و خدمات فعالیت دارند، جزء مشاغل و واحد‌های صنفی به‌شمار می‌آیند.

بدین ترتیب هر شخص یا کسب و کاری باید بعد از مشخص کردن مکان فعالیت خود به دنبال اخذ مجوزهای لازم و پروانه کسب باشد. زیرا برای دریافت جواز کسب، مشخص کردن مکان فعالیت و ارائه مدارک مربوط به آن الزامی است. بعد از این مرحله شما باید یک درخواست کتبی برای پروانه مورد نظر خود تنظیم کنید.

بعد از ثبت درخواست، تائید اولیه صورت میگیرد. پس از آن کارشناسان از مکان فعالیت شما بازدید خواهند کرد. این فرآیند بسیار ساده و کوتاه به نظر میرسد. اما ممکن است چندین بار تکرار شود و کمی زمانبر باشد.

مدت زمان اخذ جواز کسب

در صورت تائید درخواست شما، طی مدت ۳ سه ماه از زمان قبولی، باید مدارک و مستندات اعلام شده را تحویل واحد صنفی بدهید تا جواز کسب برای شما صادر گردد. معمولا از زمان ارسال مدارک و در صورت کامل بودن مدارک به طور تقریبی ۱۵ روز کاری جهت صدور پروانه کسب زمان می برد.

شرایط دریافت پروانه کسب

برای اخذ جواز کسب، داشتن شرایط اولیه برای دریافت آن الزامی است. بعد از کنترل این شرایط براحتی می توانید نسبت به اقدامات اولیه و آماده کردن مدارک مورد نیاز پیگیری کنید. از شرایط عمومی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • برای اخذ جواز کسب، فرد باید تابعیت ایرانی داشته باشد. در صورتی که جزء اتباع خارجه باشد میبایست از وزارت کار و امور اجتماعی جواز کار معتبر داشته باشد.
 • شخص حقیقی یا حقوقی باید مدارکی نظیر سند مالکیت، اجاره نامه رسمی یا عادی و مبایعه نامه را ارائه دهد.
 • گواهی پایان خدمت نظام وظیفه نیز از شرایط لازم برای هر شخص است. در غیر اینصورت گواهی مبنی بر معافیت دائم داشته باشد.
 • خانم ها در سن 18 سالگی مجاز به اخذ جواز کسب می باشند.
 • فرد باید گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشد.
 • شخص متقاضی باید گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر را از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دریافت و ارائه کند.
 • دریافت گواهی مبنی بر انجام کار تجاری، اداری و کارگاهی
 • داشتن ملک خاص برای واحد صنفی یا اجاره نامه رسمی

مراحل دریافت جواز کسب - شرایط اخذ جواز کسب

مدارک لازم برای اخذ جواز کسب

 • گواهی اداره امور مالیاتی مبنی بر داشتن پرونده مالیاتی
 • گواهی دوره آموزشی مرتبط با شغل
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی متقاضی الزامی است.
 • گواهی صلاحیت فردی،انتظامی و ترافیکی از ناجا
 • ارائه کارت معاینه پزشکی و گواهی بهداشت از مراکز بهداشتی و درمانی
 •  12 قطعه عکس
 •  فتوکپی مدارک شناسایی

مراحل دریافت جواز کسب

برای انجام امور مربوط به جواز کسب بهتر است به اتحادیه مربوط به کسب و کار خود مراجعه کنید. به صورت عموم مراحل دریافت پروانه کسب قرار ذیل است:

 • ارائه درخواست کتبی جهت صدور جواز کسب
 • ثبت درخواست و دریافت رسید آن
 • بازدید کارشناسان از محل کسب و کار و ارائه گزارش
 • نتیجه پذیرش یا رد درخواست شما بعد از مدت زمان 15 روز کاری
 • تکمیل مدارک و مستندات در طی 3ماه
 • صدور جواز کسب شما در حدود 15روز کاری

نحوه ثبت نام برای دریافت جواز کسب

برای اخذ مجوز کسب می توانید به سامانه جواز کسب مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز را اسکن و ارسال کنید. در صورتی که کد رهگیری داشته باشید می توانید فعالیت های دیگر خود را نیز پیگیری کنید.

شما می توانید برای اخذ جواز کسب از راهنمایی های کارشناسان موسسه حقوقی ثبت ملل استفاده کنید . پس از ثبت نام شما طی دوره 15 روز جواز کسب برای شما صادر خواهد شد. این جواز کسب از طریق پست الکترونیکی نیز برای فرد ارسال خواهد شد.

انتقال جواز کسب در چه صورتی ممکن است؟

در صورتی که می خواهید جواز کسب خود را به شخص دیگری انتقال دهید باید درخواست کتبی به اتحادیه خود بدهید. اگر شخص دوم شرایط لازم را داشته باشد پروانه کسب قبلی باطل و با مشخصات شخص جدید صادر می شود.

اگر دارنده پروانه کسب ورشکسته شود، قیم می تواند برای انتقال صنف اقدام کند. فردی که دارای جواز کسب می باشد، حقوقی که از واحد صنفی بدست می آید به ورثه نیز مربوط می شود. در صورت داشتن شروط فردی ورثه، می تواند در ظرف 2سال با رعایت مقررات برای اخذ جواز کسب اقدام کند.

تمدید جواز کسب

جهت تمدید جواز کسب باید قبل از به پایان رسیدن مدت جواز کسب اقدام کنید. علاوه بر این، نسبت به پرداخت مالیات و دارایی 2سال قبل نیز باید اقدامات لازم را انجام دهید.

لازم به ذکر است، اگر هریک از مدارک هویتی شما تغییر کرده است باید کپی مدارک خود را تسلیم نمایید.

مراحل دریافت جواز کسب - اخذ پروانه کسب

مدارک لازم جهت تمدید جواز کسب

 1. ارائه اصل پروانه کسب
 2. ارائه دفترچه عضویت
 3. تحویل جدیدترین پرداختی مالیات و عوارض
 4. تحویل آخرین پرداختی مالیات بر درآمد دارایی
 5. ارائه فرم رضایت محضری شرکا و ارائه کپی از مدارک شناسایی شرکای جدید و قرارداد انتقال سهم
 6. پرداخت هزینه های مربوط به تمدید پروانه کسب
 7. کارت معاینه بهداشتی که دارای اعتبار زمانی باشد
 8. ارائه گواهینامه گذراندن دوره های آموزشی از مرکز آموزشی اصناف

اجرای تمام مراحل دریافت جواز کسب با حق ایرانیان

برای شروع در هر کسب‌و‌کاری نیاز به مجوز‌های قانوی دارید. پروانه کسب یکی از مهم‌ترین مجوز‌ها است که در این مقاله سعی کردیم تمام مراحل دریافت جواز کسب را مورد بررسی قرار دهیم.

شرکت حق ایرانیان با عرضه خدمات اخذ صلاحیت پیمانکاری (گرید)، صلاحیت ایمنی HSE و اخذ صلاحیت پیمانکاری شهرداری آماده است تا با شما همکاری کند. همچنین کلیه امور ثبتی مانند ثبت شرکت، اخذ کد اقتصادی، اخذ جواز کسب، صورت جلسه تغییرات، ثبت لوگو و برند را برای شما در کمترین زمان ممکن انجام می دهد.

برای رشد کسب و کارتان با ما تماس بگیرید. ما در تمام مراحل از ابتدا تا انتها در کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

اخذ گرید یا رتبه مشاور انفورماتیک
ثبت صورتجلسه ی تغییرات در شرکت چیست؟
فهرست