انتخاب نام شرکت

در هنگام انتخاب نام شرکت چه چیزهایی را باید در نظر بگیریم؟

دسته بندی: ثبت شرکت

انتخاب نام مناسب شرکت می‌تواند تأثیر بسزایی در موفقیت داشته باشد. نام اشتباه می‌تواند از عدم برقراری ارتباط با مشتریان گناه بزرگ‌تری باشد. همچنین می‌تواند منجر به موانع تجاری غیر قابل‌حل شود. در عوض، انتخاب نامی مناسب و قدرتمند می‌تواند در بازاریابی و برندسازی شما بسیار مفید باشد. در این مقاله چگونگی انتخاب نام مناسب برای شرکت را برای شما ذکر می‌کنیم. در ادامه با حق ایرانیان همراه باشید.

یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین مراحل راه‌اندازی یک کسب و کار، انتخاب نام شرکت است. انتخاب نام کسب و کار معمولاً اولین قدم می‌باشد، زیرا برای صاحبان مشاغل ساده، سریع و واضح است. تلاش برای شناسایی نام تجاری که واقعاً شرکت و برندش را معرفی کند کار دشوار محسوب می‌شود. در ادامه سؤالاتی که باید به منظور تعیین نام شرکت از خود بپرسید را ذکر می‌کنیم.

اهمیت تجارت شما چیست؟

بهترین راه برای شروع فرایند انتخاب نام برای کسب و کار، مرور اصل کسب و کار است. ایده کسب و کار و نحوه فروش خود را در نظر بگیرید. چیزهایی که درباره مخاطبان مورد نظر در تحقیقات بازار آموخته‌اید را فراموش نکنید.

برخی از سؤالاتی که می‌تواند شما را در انتخاب نام برای کسب و کار راهنمایی کند عبارت‌اند از:

 • چه پیامی می‌خواهید از طریق نام تجاری خود منتقل کنید؟
 • بزرگ‌ترین اولویت‌های شما برای نام تجاری شما چیست؟ آیا می‌خواهید تلفظ آن آسان، متفاوت، منحصر به فرد و مستقیماً مرتبط با محصولات و خدمات شما باشد؟
 • می‌خواهید مردم وقتی نام کسب و کار شما را می‌بینند به چه فکر کنند و چه احساسی داشته باشند؟
 • ساختار کسب و کار شما چیست؟
 • اسامی رقیبان شما چه هستند؟ در مورد نام‌های تجاری چه چیزی دوست دارید و چه چیزی را نمی‌پسندید؟
 • آیا طول نام مهم است؟ اگر چنین است، آیا نام کوتاه می‌خواهید یا نام طولانی‌تر؟

به منظور انتخاب نام شرکت جلسه ایده‌پردازی برگزار کنید

جلسه ایده پردازی

هنگامی که تصمیم گرفتید می‌خواهید نام کسب و کار شما نشان‌دهنده چه چیزی باشد، سپس باید ایده‌پردازی را آغاز کنید. در واقع، هرچه در این مرحله خلاق‌تر و آزادتر فکر کنید، ایده‌های بیشتری تولید خواهید کرد و امکانات بیشتری را برای انتخاب خواهید داشت.

جلسات ایده‌پردازی برگزار کنید، با همکاران یا شریکان، هر چقدر که می‌توانید برای نام شرکت ایده ارائه دهید. در طول ایده‌پردازی، اصل تجارت خود را در نظر داشته باشید، اما اجازه دهید ایده‌های شما بدون محدودیت جریان پیدا کنند. برخی از روش‌های متداول برای شروع جلسه پردازی شامل تخلیه مغز، تهیه لیست، نقشه‌برداری از ذهن و ارتباط کلمات است. کلمات مربوط به کسب و کار خود را روی کاغذ بنویسید و سپس ترکیب کرده و ایده‌های تجاری ایجاد کنید.

به خود زمان بدهید

اکنون که جلسه ایده‌پردازی را انجام داده‌اید و لیستی از اسامی بالقوه دارید، زمان بررسی و تجزیه و تحلیل نتایج شما فرارسیده است. لیست خود را مرور کرده، نام‌های مشابه را مرتب کنید و نام‌هایی که بلافاصله برای شما طنین‌انداز هستند را علامت‌گذاری کنید. هنگام ارزیابی نام‌های خوب از بد، چند نکته را باید در نظر گرفت:

 • آیا نام نشان می‌دهد که کسب و کار شما در مورد چیست؟ درست است که نام‌های تجاری زیادی وجود دارد که کار آنها را فاش نمی‌کند، مانند گوگل یا آمازون، شما به‌عنوان یک صاحب یک شرکت، انتخاب نامی که به مردم در مورد شما بگوید به نفعتان است.
 • آیا این نام‌ها شما را از رقبا متمایز می‌کند؟
 • آیا به‌خاطر سپردن آن آسان است؟
 • آیا تلفظ آن آسان است؟
 • آیا با شغل و مارک تجاری شما سازگار است؟

همان‌طور که ایده‌های خود را بررسی می‌کنید، تعصب‌ها و سوگیری‌ها را برطرف کنید.

هنگامی که لیستی از نام‌های تجاری احتمالی دارید، لیست را کنار بگذارید و کار دیگری انجام دهید. انتخاب نام برای شرکت یک تصمیم بزرگی است زیرا در نهایت نشان‌دهنده نام تجاری شما خواهد بود. بگذارید ایده‌ها برای یکی دو روز بمانند، سپس به آن برگردید و دوباره آنها را مرور کنید. در بسیاری از موارد، پس از یک وقفه کوتاه، فوراً می‌دانید که کدام یک از گزینه‌های برای نام شرکت مناسب است. اگر هیچ یک از احتمالات مناسب به نظر نمی‌رسید، دوباره روند ایده‌پردازی خود را آغاز کنید. در ادامه مسائلی که باید در هنگام انتخاب نام شرکت در نظر بگیرید را ذکر می‌کنیم.

از انتخاب نام‌هایی که نوشتنشان سخت است اجتناب کنید.

در صورت انتخاب نامی سخت مشتریان بالقوه در پیداکردن شرکت شما در فضای مجازی به مشکل برخواهند خورد. اگر نام شرکت شما سخت باشد مجبور می‌شوید هر دفعه غلط املایی نام خود را تصحیح کنید. نامی ساده انتخاب کرده تا از سردرگمی مشتریان جلوگیری کنید.

اسمی انتخاب نکنید که با رشد شرکت محدودکننده باشد.

انتخاب نامی محدودکننده ممکن است برای شما مشکلاتی در مسیر پیشرفت ایجاد کند. تصور کنید اگر جف بزوس به‌جای “آمازون” نام “کتاب آنلاین” را انتخاب کرده بود؛ بنابراین از اسامی مانند “لباس عروسی شقایق” یا “”کیف و کفش رشت” خودداری کنید. کسب‌وکار خود را به یک محصول یا یک شهر خاص محدود کنید. 

در اینترنت جستجوی کامل انجام دهید.

جست و جو در اینترنت

وقتی نامی را که دوست دارید انتخاب کردید، آن را در اینترنت جست‌وجو کنید. اغلب اوقات شخص دیگری قبلاً آن نام تجاری را برای شرکت خود انتخاب کرده است. اگرچه نیازی نیست حتماً نامی که انتخاب کردید را عوض کنید اما قابل‌تأمل می‌باشد.

نام دامنه .com را دریافت کنید.

بهتر است نام دامنه “.com” را برای کسب‌وکار خود تأمین کنید تا جایگزین‌هایی مانند .net ،org ، biz و یا سایر پسوندهای دامنه احتمالی. مشتریان تمایل دارند نام .com را با یک کسب‌وکار تثبیت شده مرتبط کنند. به‌احتمال زیاد، کسی قبلاً صاحب‌نام .com موردنظر شما را انتخاب کرده باشد، اما بسیاری از مالکان دامنه مایل‌اند نام خود را با قیمت مناسب بفروشند.

 از نامی استفاده کنید که معنا داشته باشد.

در حالت ایده‌آل، نام شرکت باید معنادار و مربوط به تجارت شما باشد. آیا مردم می‌توانند فوراً به موضوع کسب‌وکار شما پی ببرند؟ درست است که نام‌های بی‌معنی مانند “گوگل” ، “یاهو” یا “زاپوس” به دلیل جذاب بودن کاربران را جذب می‌کنند، اما این نوع نام‌ها برای برند شما هزینه بیشتری خواهد داشت.

جذابیت نام انتخابی را ارزیابی کنید.

بدیهی است که نمی‌خواهید نام شرکت شما کسل‌کننده باشد، اما همچنین نمی‌خواهید چیزی که انتخاب می‌کنید خیلی افراطی باشد. کارکنان شما باید بتوانند بدون تردید نام محل کار خود را بگویند و با مخاطبان موردنظر باید مطابقت داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که وقتی نام شرکت بلند گفته می‌شود نوای خوبی دارد.

گاهی نام‌ها روی کاغذ خوب به نظر می‌رسند، اما وقتی با صدای بلند گفته می‌شوند آن‌چنان جذابیت ندارند. همچنین اگر با صدای بلند گفته شود، مطمئن شوید که مردم در نگارش آن دچار مشکل نشوند.

در مورد نام بازخورد بگیرید.

5 یا 10 نام انتخاب کنید و سپس آنها را به دوستان، اعضای خانواده و همکاران مورد اعتماد بگویید. از مخاطبان موردنظر خود نیز بازخورد بگیرید و مطمئن شوید که این نام هیچ معنی منفی نداشته باشد (مانند زمانی که جنرال موتورز مدل جدید خود را “Nova” نامید بدون اینکه متوجه شوید این نام در اسپانیایی به معنی “نمی‌رود” است).

انتخاب نام شرکت می‌تواند یک فرایند طولانی باشد، اما ارزش وقت گذاشتن را دارد. هنگامی که نام شرکت خود را انتخاب کردید، نه‌تنها گام مهمی در راه‌اندازی کسب و کار جدید خود برداشته‌اید، بلکه برندسازی را نیز آغاز کرده‌اید.

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مراحل ثبت شرکت | بهترین راهنمای ثبت شرکت
فهرست